VRF Sistemleri Bakımları

VRF Sistemleri Nedir ?

VRF, Değişken Soğutucu Akışkan Debisi anlamına gelmektedir. Bir dış ünite ile birden fazla iç ünitenin kontrol edildiği klima sistemidir. Bir VRF Klima Sistemi, binanın değişen kapasite ihtiyaçlarına bağlı olarak soğutkanın akışını kontrol eder. VRF Klima Sistemi bina dışında bulunan dış ünite ve bina içindeki yaşam alanlarını soğutmak ve/veya ısıtmak amacı ile kullanılan iç ünitelerden oluşur.

VRF Klima Sistemlerini, klasik split klimalardan ayrılan en büyük özelliği; değişken gaz debisi sayesinde enerji tasarrufu ile birlikte çalışıp kullanıcıların konforunu en yüksek seviyede tutmasıdır. Çevreye maksimum özen ve saygı gösteren sistem, enerji tasarrufuna odaklanmış, gelişmiş uygulama esnekliği sağlar. Çok katlı bir plazadan, bir tek villaya kadar yeni yapılan veya mevcut her türlü yapıda tam bağımsız kontrol imkanı sağlamaktadır.

VRF Klima Sistemleri; gelişmiş kontrol ve akış denetim üniteleri ile donatılmıştır. Gerektiği kadar soğutucu akışkan, doğru faz ve doğru zamanda ihtiyaç duyulan yere sevk edilerek ısıtma ve soğutmada kullanılması sağlanmaktadır. VRF Klima Sistemleri; alışılmış split klima sistemlerinden bir soğutucu hattında isteğe bağlı olarak farklı HP kapasite aralığında ki bir dış ünite ve birden fazla iç üniteye bağlanabilmektedir.

Soğutucu akımı inverter kontrollü bir kompresör veya kompresörlerle çeşitlendirilerek, havası şartlandırılmış mekanlara göre soğutucu akışkanın uyum göstermesi sağlanır. İleri düzey bir kontrol sistemi ısıtma ve soğutma modları arasında geçiş sağlar.

VRF Klima Sistemleri 2 farklı sistemden çeşidi vardır. Heat Recovery VRF (aynı anda hem ısıtma, hem soğutma) Heat Pump VRF (aynı anda sadece ısıtma yada sadece soğutma) VRF Klima Sistemleri; ofisler, alışveriş merkezleri, lüks apartmanlar, villalar, restoranlar, plazalar, oteller gibi birbirinden bağımsız havalandırma uygulamalarının kullanılmasının gerektiği yerlerde başarıyla kullanılır.

VRF Cihazları ve Havalandırma Ekipmanları Bakım Onarımı

» VRF Cihazları iç ve dış ünitelerinin elektrik Panoları ve pano içerisindeki güç ve kumanda elemanlarının bakım onarımı
» VRF Cihazlarının otomatik kumanda elemenlarının bakım ve kalibreleri
» Fan motorunlarına ait elektrik motorları ve klemens bağlantı noktalarının bakımları
» Fan motorlarına ait fan yataklarının ve rulmanlarının bakımı
» İç ünitelerin sızdırmazlık kontrolleri ve kaçakların giderilmesi
» Var ise Havalandırma kanalları sızdırmazlık kontrolleri ve kaçaklarının giderilmesi
» VRF cihazlarında kullanılan filtrelerin, yedek parça temini ve değişimleri
» Saha kontrol elemanlarının kontrolü ve bakımı(termostatlar, 3 veya 2 yollu vana ve motorları, debi ayar üniteleri, kompressör kontrolleri, soğutucu gaz kontrolleri)
» Fan motorunlarının kayışlarının gerginlikleri ve çalışma süresine bağlı olarak meydana gelebilecek zedelenmelerin kontrolü ve gerekli ise değişimi
» Var ise Bilgisayar yazılımının kontrolü