HVAC Otomasyon Sistemleri

HVAC Otomasyon Sistemleri Nedir ?

Hvac Otomasyon sistemleri kısaca HVAC Cihazlarının (Klima Santralleri, Fan-Coil, Pompa vs.) saha kontrolünden yapılan sistemin yaılımı aracılığı ile bilgisayara taşınmasıdır. Sisteminize dahil olan tüm HVAC cihazlarınızın sensörler yardımıyla bilgisayar üzerine bir arayüz verilerek buradan sisteminizde var olan HVAC cihazlarınızın ısı kontrollerini, debi kontrollerini, basınç bilgilerini, filtreleriniz var ise filtrelerinizin pislendiğini yada temiz olduklarını, fanlarınızın veya pompalarınızın çalıştığını, durduğunu veya arızalandığı Otomasyon sistemine ait arayüz ekranından takip edebilir, Ve daha bir çok seçenek ekleyebilirsiniz.

Otomasyon sistemi kurulumu yapmak, devreye alma, Kullanıcı eğitimi Teslim ve periyodik bakım yapılacak şekilde devam etmelidir. Bilgisayarlarımız içerisine yüklenen dosyalar ile veya güncellendiğinde yeni yüklenen dosyalar ile otomasyon sistemini yavaşlatabilir, Plc’ler elektrik gidip gelmesinden içerisinde var olan yazılımın zarar görüp yavaş çalışabilir, Ekipmanlarınız hasar görüp sizi yanıltacak değerler gösterebilir.

Tüm bunların önüne geçmek için belli aralıklarla periyodik şekilde otomasyon bakımı yaptırmanız gerekmektedir. Bu şekilde oluşan veya oluşabilecek arızalarında önüne geçebilirsiniz.

HVAC Otomasyonu Sistemleri ve Ekipmanları Bakım Onarımı

» Sisteme ait arayüz ve yazılım güncellemesi
» Sisteme ait var olan tüm plc’lerin haberleşme durumlarının kontrolü
» Sisteme ait sensörlerin kontrollerinin yazılım üzerinden yapılması
» Sahada var olan panoların iç temizliği
» Sahada var olan ekipmanların durumların gözlenmesi hasarlı veya arızalı var ise düzeltilmesi
» Sistemle ilgili kullanıcının talepleri var ise bunun düzenlenmesi
» Sisteme ait tüm malzemelerin yedek parça temini ve değişimleri
» Sisteme ait tüm arızaların giderilmesi ve sistem çalışır şekilde teslim edilmesi